Meetod

Montessori pedagoogika praktiline rakendamine

Kätepesu - käed puhtaks, aga mitte ainult!

Käte pesemine on Montessori rühmas üks populaarsematest igapäevaelu töödest. On ju samas töös koos kaks laste lemmikut, vesi ja seep! 

Muljed põhjanaabrite Montessori lasteaedadest

Muljed põhjanaabrite Montessori lasteaedadest

Külastasin Soomes kaht Montessori lasteaeda. Nimetan oma külaskäiku vaatluspäevaks. Istusin vaikselt toolil ja jälgisin, mida lapsed ja juhendajad teevad. Ei suhelnud lastega ega sekkunud nende töösse. Tegin vahepeal ka märkmeid.

Kolmeetapiline õpetus

Kolmeetapiline õpetus

Montessori lapsed õpivad suurema osa sõnavarast ja mõistetest kolmeetapilise õpetuse abil. Inglise keeles kutsutakse seda three-period lesson.

Montessori 6–12-aastastele. Laps vastutab ise oma arengu eest.

Montessori 6–12-aastastele. Laps vastutab ise oma arengu eest.

Maria Montessori pojatütar Renilde Montessori ütles, et Montessori pole alternatiivkool, vaid alternatiiv koolile. See pedagoogika erineb fundamentaalselt traditsioonilise kooli omast, kus täiskasvanul on tähtis ja vastutusrikas roll lastele etteantud programmi põhjal info ja oskuste edastamisel. Montessori koolis pole õpetajat, vaid lapsi suunab ja toetab juhendaja. Lapsed loovad ise oma tööplaanid ja seavad endale eesmärke. Neile ei panda hindeid, ei tehta kontrolltöid ega anta kodutöid. Klassis ei räägi kõige rohkem täiskasvanu, vaid lapsed. Puudub koolikell, mis annaks märku ühe tunni lõppemisest ja teise algamisest. Lapsed liiguvad ruumis vabalt ringi ja suhtlevad aktiivselt omavahel. Samas on see sigin-sagin eesmärgistatud ja laste jutt pole mitte tühi loba, vaid sisukad vestlused ja arutelud erinevatel teemadel. Kuidas Montessori kool päriselt töötab ja milliseid tulemusi oodata võib?

Vaikusemäng

Vaikusemäng

Vaikusemäng on üks meelte treenimise harjutustest Montessori filosoofias. Vaikus, millest Maria Montessori kõneleb, on midagi enamat kui hääle mitte tegemine. See on täielik liikumatus igas mõttes, justkui hetkeline elu seisak. Selleks, et olla tõeliselt vaikne, nii et sa ei liiguta ennast üldse, ei tee häält ja isegi hingad vaevukuuldavalt, on vajalik kasutada oma tahtejõudu. Vaikuse saavutamine nõuab enesekontrolli ja sügavat keskendumist. Tõelisel vaikusehetkel eraldad sa oma hinge kogu välisest mürast ja igapäevaelu häältest. Sellisel hetkel pöördub pilk paratamatult sissepoole, et märgata seda, mis toimub sinu enda kehas, meeles ja hinges.

Uudis

Liitu meie uudiskirjaga!

Blogi

Sündmus

Lehekülg kasutab küpsiseid (cookies). See aitab veebisaidil meelde jätta sinu tehtud valikuid meie lehel. Lehte külastades nõustud sellega, et kasutame küpsiseid.